HOME ABOUT US EVENTS HERITAGE CENTRE LINKS CONTACT find us on
IMLEC Home Page History of IMLEC Nottingham Track Results Award winners Photo Gallery

IMLEC Results - detailed spreadsheet here


Friday 13 July

   Run  Time  Entrant/Driver  Locomotive  Gauge  Wheel arrangement  Club/Society  Coal used (lb.)  Work done (ft-lb.)  Eff'y (%)  Final Position  
   1  15:00  David Tompkins  NER 'Netta'  5  0-8-0  Guildford  4.05  446000  1.00  19  
   2  15:45  Mike Firth  L&Y 'A' Class  5  0-6-0  Nottingham  Retired        
   3  16:30  Paul Tompkins  LNER B1 'Gazelle'  5  4-6-0  Guildford  1.959  387100  1.80  8  
   4  17:15  Mike Richardson  BR Class 9F no.92219  5  2-10-0  Bristol  4.433  186900  0.38  26  


Saturday 14 July

   Run  Time  Entrant/Driver  Locomotive  Gauge  Wheel arrangement  Club/Society  Coal used (lb.)  Work done (ft-lb.)  Eff'y (%)  Final Position  
   5  09:20  James Kendrick / Nick Elliott  LNER A1 Pacific no.60113 'Great Northern'  3 1/2  4-6-2  North West Leicestershire  Retired        
   6  10:00  Marcus Peel  LNER B2 'Royal Sovereign'  3 1/2  4-6-0  Southport  0.822  57200  0.633  20  
   7  10:40  Tim Jenkins  SR Merchant Navy  3 1/2  4-6-2  Southport  1.223  59600  0.44  23  
   8  11:20  John Cottam  BR Class 7 no.70051 'Firth of Forth'  3 1/2  4-6-2  Chesterfield  1.533  92800  0.55  22  
   9  12:00  Michael Topham  GWR Manor no.7817 'Garsington Manor'  5  4-6-0  Private  1.814  226600  1.14  18  
   10  12:40  Les Pritchard  LNER 'N2' Tank no.4750  5  0-6-2  Harlington  1.398  201000  1.31  13  
   11  13:20  David Beale / Stephen Botterill  LMS Black Five no.45136  5  4-6-0  Leeds  2.095  405500  1.76  9  
   12  14:00  Glynn Winsall / George Winsall  Quarry Hunslett 'Holy War'  5  0-4-0  Rugby  2.450  169400  0.629  21  
   13  14:40  Craig Weatherley  GNR Class '03' 'Worsfold'  5  2-8-0  Worthing  2.000  280200  1.27  16  
   14  15:20  Keith Tilbury  Polly V  5  2-6-0  Urmston  2.235  388200  1.58  11  
   15  16:00  David Gregson  BR Peppercorn A1 Pacific no.60136 'Alcazar'  5  4-6-2  Private  4.451  1041900  2.130  4  
   16  16:40  Alan Crossfield  GWR Manor no.78?? 'Barcote Manor'  5  4-6-0  Leyland  1.552  224600  1.32  12  
   17  17:20  Neil Skellon  BR 9F no.92245  5  2-10-0  Private  3.484  748800  1.96  6  


Sunday 15 July

   Run  Time  Entrant/Driver  Locomotive  Gauge  Wheel arrangement  Club/Society  Coal used (lb.)  Work done (ft-lb.)  Eff'y (%)  Final Position  
   18  09:20  John Barr  LMS Class 5 'Doris'  3 1/2  4-6-0  Leyland  0.813  35600  0.398  25  
   19  10:00  Bruce Hope  South African Railways (SAR) Class 14F  3 1/2  4-8-2  Guildford  3.192  663200  1.89  7  
   20  10:40  David Kerry  BR 9F no.92220  5  2-10-0  Chesterfield  2.822  400300  1.29  15  
   21  11:20  Karl Midgeley  Freelance 'Tomking'  5  4-6-4  Gravesend  2.275  312700  1.25  17  
   22  12:00  Paul Pavier  GNR Class 'O3' 'Smuggler'  5  2-8-0  Private  2.331  574200  2.24  3  
   23  12:40  Steve Eaton  Freelance based on Polly  5  0-4-0  Chesterfield  1.220  213000  1.59  10  
   24  13:20  Martin Kennedy  GWR 1500 Class  5  0-6-0  North London  2.103  92900  0.402  24  
   25  14:00  Kevan Ayling  Kitson Meyer Freight  5  2-8-0-0-8-2  Worthing  6.246  1459000  2.126  5  
   26  14:40  Dave Roberts  LMS Black 5 no.5428  5  4-6-0  Urmston  2.798  399200  1.30  14  
   27  15:20  Lionel Flippance  Proposed BR Freight Locomotive  5  2-8-2  Worthing  2.445  1336900  4.98  1  
   28  16:00  Ben Pavier IMLEC 2011 Winner  BR Std Class 7 no.70039 'Sir Christopher Wren'  5  4-6-2  Southport  2.769  808400  2.66  2